Aplicatii Capitolul Sistemul Nervos

  • Published on
    27-Nov-2015

  • View
    32

  • Download
    8

Embed Size (px)

Transcript

Aplicatii capitolul SISTEMUL NERVOS

Aplicatii capitolul SISTEMUL NERVOSpregatire pentru Olimpiada gimnaziu

1.Calculati timpul necesar pentru ca un impuls nervos sa parcurga distanta de la receptor la centrul reflex ,stiind urmatoarele:-viteza este de 120 m / sec.

-distanta este de 90 cm

REZOLVARE

d=v x t

t=d:v

0,9 m:120 sec = 0,0,75 sec

2.Singurele celule ale tesutului nervos cu capacitatea de diviziune sunt celulele gliale.Calculati nr.total de microtubuli din centrozomii a 10 astfel de celule aflate in diviziune,stiind ca:-centriolii sunt alcatuiti din grupuri fibrilare formate din triplete de microtubuli-in timpul diviziunii centrozomul se dubleaza

REZOLVARE

Un centrozom are 2 centrioli,deci in diviziune celula are 4 centrioli.

4 x 10=40 centrioli

9 x 3 = 27 microtubuli /centriol

40 x 27 =1080 microtubuli

3.Calculati nr.mediu de cili olfactivi prezenti la dendritele neuronilor din mucoasa olfactiva a unui individ stiind urmatoarele:-mucoasa olfactiva are o suprafata de 2-3 cm2

--pe 1 cm patrat se gasesc 50 de neuroni fiecare prezentand 10-20 cili

-in urma unui accident mucoasa este afectata in proportie de 20%

REZOLVARE

2+ 3 = 5

5 / 2=2,5 cm patrati mucoasa medie

2,5 x 80 / 100=2 cm patrati mucoasa functionala

10 + 20=30

30 / 2 = 15 cili fiecare neuron

2 x 50 = 100 neuroni

100 x 15=1500 cili

4.Calculati volumul cerebelului ,stiind urmatoarele:-volumul cerebelului este 15% din volumul encefalului

-volumul encefalului este de 3 ori mai mare decat volumul curent (500)

REZOLVARE

500 x 3 = 1500cm 3(cubi)

1500 x 15:100=225 cm 3

5.Calculati nr.aproximativ de celule gliale existente in scoarta cerebrala,stiind urmatoarele:

-1 cm patrat contine aproximativ 8,5 milioane de neuroni

-suprafata scoartei cerebrale este de 2250 cm patrati

-nr.de neuroni este de 10 ori mai mare decat al celulelor gliale

REZOLVARE

8,5 milioane x 2250=19,123 miliarde neuroni

19,125 miliardex10=191,25miliarde celule gliale

6.Calculati nr.mediu de neuroni existenti in scoara cerebrala ,stiind ca:-suprafata emisferelor cerebrale este de 2200 cm (2) patrati

-1 cm patrat contine 7,3-8,2 milioane de neuroni

REZOLVARE

7,3+8,2=15,515,5 : 2=7,75 milioane de neuroni

7,75 x 2200 cm 2=17,05 miliarde neuroni

7.Calculati nr.mediu de celule receptoare gustative ,existente in mugurii gustativi din papile de pe suprafata limbii ,stiind ca:-la baza limbii sunt 9-12 papile gustative

-la varf si pe margini sunt 150-200 papile

-pe partile postero-laterale ale limbii sunt 80-100 papile

-intr-o papila sunt 8-12 muguri gustativi ,fiecare avand 5-20 celule receptoare

REZOLVARE

9 + 12=21 / 2 =10,5150 + 200=350 /2=175

80 + 100=180 / 2= 90

10,5 + 175 + 90=275,5 papile

8 + 12=20 / 2=10 muguri in fiecare papila

5 + 20=25 / 2= 12,5 receptori in fiecare mugure

275,5 x 10=2755 muguri

2755 x 12,5=34437,5 receptori

8.Calculati viteza de conducere a impulsului nervos printr-un axon cu teaca de mielina precum si durata de timp in care impulsul nervos este transmis prin acesta ,stiind ca:

- viteza de conducere a impulsului nervos in axonul fara mielina este de 2,4 m/ s si reprezinta 2 % din viteza de conducere a impulsului nervos in axonul cu mielina

-lungimea axonului mielinizat este 100 cm

REZOLVARE

v=2,4 x100 / 2=120m/s

v=d / t

t=d / v=1 /120=0,008 s

9.Calculati cantitatea de piele de pe membrele superioare si trunchiul unui adult ,stiind ca:

-cantitatea totala de piele este de 4 kg

-pe un membru inferior se gaseste 18% din cantitatea totala ,ce reprezinta dublul cantitatii de pe membrul superior si jumatate din valoarea de pe trunchi

REZOLVARE

18 / 100 x 4=0,72kg

0,72 x 2=1,44,kg piele pe membrele inferioare

0,72 / 2=0,36 kg

0,36 x 2 =0,72 kg piele pe membrele superioare

0,72 x 2 =1,44 kg piele pe trunchi

10.Calculati lungimea totala a axonilor dintr-un fascicul nervos ,stiind ca:-fasciculul are 6 fibre nervoase fiecare cu cate 12 axoni

-viteza impulsului nervos este de 120 m/ s

-timpul necesar este de 4,5m/s

REZOLVARE

d=vxt

d=120 x 0,0045=0,54 m un axon

6 x 12 =72 axoni

72 x 0,54 =38,88 m total

Bibliografie:M.Hutanu,N.Badiu-Biologie Bacalaureat Teste-Edit.Booklet Bucuresti- 2012

PAGE 4

Recommended

View more >