Bashkëshortët dhe jeta intime

 • Published on
  06-Apr-2018

 • View
  221

 • Download
  0

Embed Size (px)

Transcript

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  1/18

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  2/18

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  3/18

  Islami e sheh njeriun n

  nj kndvshtrim t

  prgjithshm, fizikisht,mendrisht dhe

  shpirtrisht. M pas, mbi

  kt baz ai sistemon jetn

  e tij, duke prqendruar tr

  energjit e tij drejt puns

  pr ndrtimin e toks dhe

  themelimin e qytetrimeve.

  Islami e sheh njeriun n

  nj kndvshtrim t

  prgjithshm, fizikisht,mendrisht dhe

  shpirtrisht. M pas, mbi

  kt baz ai sistemon jetn

  e tij, duke prqendruar tr

  energjit e tij drejt puns

  pr ndrtimin e toks dhe

  themelimin e qytetrimeve.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  4/18

  N t njjtn koh, ai pranon qenien

  shpirtrore t njeriut dhe beson se n

  t ka nj fryrje nga shpriti i Allahut.

  Gjithashtu, i pranon edhe krkesat,

  energjit q ka kjo qenie shpirtrore,

  duke i dhuruar atij besimin, moralin

  dhe vlerat.

  Marrdhniet seksuale brenda iftitsjellin:

  1- Lidhjen e marrdhnieve me baz

  afrimiteti e mshire mes burrit e

  gruas. Pikrisht, kt tregon edhe

  ajeti kuranor: "Pr t mirn tuaj, Aikrijoi nga vet lloji juaj grat, q t

  gjeni prehje tek to dhe n mes jush

  krijoi dashuri dhe mshir."(30:21)

  N t njjtn koh, ai pranon qenien

  shpirtrore t njeriut dhe beson se n

  t ka nj fryrje nga shpriti i Allahut.

  Gjithashtu, i pranon edhe krkesat,

  energjit q ka kjo qenie shpirtrore,

  duke i dhuruar atij besimin, moralin

  dhe vlerat.

  Marrdhniet seksuale brenda iftitsjellin:

  1- Lidhjen e marrdhnieve me baz

  afrimiteti e mshire mes burrit e

  gruas. Pikrisht, kt tregon edhe

  ajeti kuranor: "Pr t mirn tuaj, Aikrijoi nga vet lloji juaj grat, q t

  gjeni prehje tek to dhe n mes jush

  krijoi dashuri dhe mshir."(30:21)

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  5/18

  2- Formimin e familjes, "foles s pastr",

  "punishtes s brezave", piknisjen e

  prgjegjsis dhe pjesmarrjes n edukimin e

  fmijve, prkujdesjes ndaj tyre. Burri shtkujdestar dhe prgjegjs pr familjen e tij,

  gruaja sht kujdestare dhe prgjegjse pr

  fmijt e saj e t dy s bashku jan kujdestar

  n shoqri dhe prgjegjs pr fmijt e tyre,

  duke i siguruar atyre lumturin. Pikrisht, ky

  sht kuptimi i ajetit kuranor: "Zoti yn, na

  dhuro gra e pasardhs q t jen si drit

  syri pr ne dhe ne na b shembull pr t

  devotshmit."(25:74)

  3- Vazhdimsin e llojit njerzor dhe ndrtimin

  e jets, ashtu si thot edhe ajeti kuranor: "Ne

  drguam edhe para teje profet dhe atyre umundsuam t ken gra e fmij." (13:38)

  "Allahu krijoi pr ju bashkshorte nga vet

  lloji juaj, e prej tyre ju dha fmij e nipa,

  duke ju furnizuar me t mira. A besojn

  (edhe pas ksaj) ata t pavrtetn dhe t

  mirat e Allahut i mohojn?" (16:72)

  2- Formimin e familjes, "foles s pastr",

  "punishtes s brezave", piknisjen e

  prgjegjsis dhe pjesmarrjes n edukimin e

  fmijve, prkujdesjes ndaj tyre. Burri shtkujdestar dhe prgjegjs pr familjen e tij,

  gruaja sht kujdestare dhe prgjegjse pr

  fmijt e saj e t dy s bashku jan kujdestar

  n shoqri dhe prgjegjs pr fmijt e tyre,

  duke i siguruar atyre lumturin. Pikrisht, ky

  sht kuptimi i ajetit kuranor: "Zoti yn, na

  dhuro gra e pasardhs q t jen si drit

  syri pr ne dhe ne na b shembull pr t

  devotshmit."(25:74)

  3- Vazhdimsin e llojit njerzor dhe ndrtimin

  e jets, ashtu si thot edhe ajeti kuranor: "Ne

  drguam edhe para teje profet dhe atyre umundsuam t ken gra e fmij." (13:38)

  "Allahu krijoi pr ju bashkshorte nga vet

  lloji juaj, e prej tyre ju dha fmij e nipa,

  duke ju furnizuar me t mira. A besojn

  (edhe pas ksaj) ata t pavrtetn dhe t

  mirat e Allahut i mohojn?" (16:72)

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  6/18

  4- Realizimin e lirimit material dhe shpirtror

  pr njeriun, duke zbrazur ngarkesn seksuale,

  si thot edhe Allahu i madhruar: "Vrtet, Ne

  e krijuam njeriun n formn m t bukur.

  Pastaj e zbritm at n m t ultin e t

  ultve. Ata q besuan dhe bn vepra t

  mira kan shprblim t pandrprer." (95:4,

  5, 6)

  Gjithashtu, Kurani e prshkruan marrdhnien

  mes burrit dhe gruas me nj shprehje tepr t

  bukur: "Ato jan veshje (prehje) pr ju dhe

  ju jeni veshje (prehje) pr ato."(2:187) Me

  fjaln veshje jepet nj prshkrim i

  mrekullueshm i marrdhnies s trupit me

  shpirtin, sepse:

  a: veshja sht gjja m e afrt me trupin enjeriut;

  b: veshja sht n masn e njeriut, e detajuar,

  as m e madhe e as m e vogl;

  c: veshja vlen pr mbulimin e t zotit;

  d: veshja sht mbrojtje pr t nga do e keqe;

  e: ajo i dhuron atij q e vesh bukuri e stoli.

  4- Realizimin e lirimit material dhe shpirtror

  pr njeriun, duke zbrazur ngarkesn seksuale,

  si thot edhe Allahu i madhruar: "Vrtet, Ne

  e krijuam njeriun n formn m t bukur.

  Pastaj e zbritm at n m t ultin e t

  ultve. Ata q besuan dhe bn vepra t

  mira kan shprblim t pandrprer." (95:4,

  5, 6)

  Gjithashtu, Kurani e prshkruan marrdhnien

  mes burrit dhe gruas me nj shprehje tepr t

  bukur: "Ato jan veshje (prehje) pr ju dhe

  ju jeni veshje (prehje) pr ato."(2:187) Me

  fjaln veshje jepet nj prshkrim i

  mrekullueshm i marrdhnies s trupit me

  shpirtin, sepse:

  a: veshja sht gjja m e afrt me trupin enjeriut;

  b: veshja sht n masn e njeriut, e detajuar,

  as m e madhe e as m e vogl;

  c: veshja vlen pr mbulimin e t zotit;

  d: veshja sht mbrojtje pr t nga do e keqe;

  e: ajo i dhuron atij q e vesh bukuri e stoli.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  7/18

  Islami nuk sht fe e largt nga

  realiteti, por sht fe me vlera, i cili punon

  me natyrn me t ciln Allahu i ka krijuar

  njerzit. Allahu q vuri tek njeriu instiktet

  dhe ndjenjat, nuk kishte se si t'i linte ato

  pasdore, q njeriu t mund t'i prmbushte

  ato n mnyr shtazore. Si do t mund t

  ishte ndryshe nj gj e till, kur Ai vet

  thot: "do gj tek Ai sht me mas."

  (13:8) Instiktin seksual tek njeriu Allahu e

  vuri pr t prmbushur synime t larta, ku

  n krye t tyre qndron qllimi i adhurimit t

  Krijuesit dhe ndrtimi i toks, si edhe

  thot: "O ju njerz! Kini frik Zotin tuaj q

  ju ka krijuar prej nj veteje (njeriu) dhe

  nga ajo krijoi paln (shoqen) e saj, e prej

  ktyre u shtuan shum burrra e gra. Kinifrik Allahun dhe me emrin e Tij

  prbetohuni, ruajeni farefisin, se Allahu

  sht mbikqyrs mbi ju." (4:1

  Islami nuk sht fe e largt nga

  realiteti, por sht fe me vlera, i cili punon

  me natyrn me t ciln Allahu i ka krijuar

  njerzit. Allahu q vuri tek njeriu instiktet

  dhe ndjenjat, nuk kishte se si t'i linte ato

  pasdore, q njeriu t mund t'i prmbushte

  ato n mnyr shtazore. Si do t mund t

  ishte ndryshe nj gj e till, kur Ai vet

  thot: "do gj tek Ai sht me mas."

  (13:8) Instiktin seksual tek njeriu Allahu e

  vuri pr t prmbushur synime t larta, ku

  n krye t tyre qndron qllimi i adhurimit t

  Krijuesit dhe ndrtimi i toks, si edhe

  thot: "O ju njerz! Kini frik Zotin tuaj q

  ju ka krijuar prej nj veteje (njeriu) dhe

  nga ajo krijoi paln (shoqen) e saj, e prej

  ktyre u shtuan shum burrra e gra. Kinifrik Allahun dhe me emrin e Tij

  prbetohuni, ruajeni farefisin, se Allahu

  sht mbikqyrs mbi ju." (4:1

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  8/18

  T drejta reciproke

  Islami e ka luftuar trheqjen e njeriut nga

  bota, nj lloj trheqje sht edhe murgjria,

  e cila i krkon njeriut t veohet larg ksajbote vetm pr adhurime fetare. Allahu i

  madhruar, q e krijoi njeriun prej balte e

  shpirti, e urren kt trheqje, nga e cila

  pezullohet nj prej roleve t njeriut n tok,

  pikrisht, mirmbajtja e saj. Ajo sjell

  pezullimin e detyrave t trupit, shfaqjen endrydhjes shpirtrore, e cila mund t

  shprthej e mund ta ul shum figurn e

  njeriut. Allahu i qorton ata q shpikn

  murgjrin, ata as e lan at dhe as e

  mbajtn ashtu si duhet. Allahu thot: "Ne

  nuk ua bm atyre detyrim. Mirpo,edhe pse kishin pr qllim t vetm t

  arrijn knaqsin e Allahut, ata nuk iu

  prmbajtn asaj si duhet, prandaj atyre

  q besuan Ne u dham shprblimin e

  krkuar, po shumica prej tyre jan

  mkatar (jobesimtar)." (57:27

  T drejta reciproke

  Islami e ka luftuar trheqjen e njeriut nga

  bota, nj lloj trheqje sht edhe murgjria,

  e cila i krkon njeriut t veohet larg ksajbote vetm pr adhurime fetare. Allahu i

  madhruar, q e krijoi njeriun prej balte e

  shpirti, e urren kt trheqje, nga e cila

  pezullohet nj prej roleve t njeriut n tok,

  pikrisht, mirmbajtja e saj. Ajo sjell

  pezullimin e detyrave t trupit, shfaqjen endrydhjes shpirtrore, e cila mund t

  shprthej e mund ta ul shum figurn e

  njeriut. Allahu i qorton ata q shpikn

  murgjrin, ata as e lan at dhe as e

  mbajtn ashtu si duhet. Allahu thot: "Ne

  nuk ua bm atyre detyrim. Mirpo,edhe pse kishin pr qllim t vetm t

  arrijn knaqsin e Allahut, ata nuk iu

  prmbajtn asaj si duhet, prandaj atyre

  q besuan Ne u dham shprblimin e

  krkuar, po shumica prej tyre jan

  mkatar (jobesimtar)." (57:27

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  9/18

  Instiktin seksual islami nuk e ka prshkruar si dika t ult apo t pist, derisa aiprmbushet n mnyrn e caktuar nga islami. Allahu thot: "Njerzve u sht

  zbukuruar dashuria ndaj grave, djemve, ndaj pasuris s grumbulluar nga ari e

  argjendi, ndaj kuajve t stolisur, bagtis e bujqsis. Kto jan knaqsi t ksaj

  bote, po te Allahu sht e ardhmja m e mir."(3:14) Dashurin pr grat Allahu e

  vuri n kulmin e dshirave t vetes, si nj t vrtet reale, por kjo dashuri pr grat,

  fmijt e pasurin nuk duhet t'i marr njeriut mendjen e t harroj at q Allahu kaprgatitur pr t, mirsi q nuk ka fund.

  Instiktin seksual islami nuk e ka prshkruar si dika t ult apo t pist, derisa aiprmbushet n mnyrn e caktuar nga islami. Allahu thot: "Njerzve u sht

  zbukuruar dashuria ndaj grave, djemve, ndaj pasuris s grumbulluar nga ari e

  argjendi, ndaj kuajve t stolisur, bagtis e bujqsis. Kto jan knaqsi t ksaj

  bote, po te Allahu sht e ardhmja m e mir."(3:14) Dashurin pr grat Allahu e

  vuri n kulmin e dshirave t vetes, si nj t vrtet reale, por kjo dashuri pr grat,

  fmijt e pasurin nuk duhet t'i marr njeriut mendjen e t harroj at q Allahu kaprgatitur pr t, mirsi q nuk ka fund.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  10/18

  Islami nuk favorizon burrin

  apo gruan n kt krkes

  natyrore, por t dyve u kadhn t drejtn q t mund

  t prmbushin nevojat e tyre

  trupore. Kt ai e aprovon

  n nj form q nuk mund

  t shihet, e cila i merrparasysh tr hollsirat e

  shpirtit njerzor. Dihet edhe

  nga dispozitat e sheriatit

  islam, se lidhja martesore

  mund t prishet edhe prej t

  metave trupore q mund t

  ket burri ose gruaja, t cilat

  pengojn realizimin e

  nevojave intime.

  Islami nuk favorizon burrin

  apo gruan n kt krkes

  natyrore, por t dyve u kadhn t drejtn q t mund

  t prmbushin nevojat e tyre

  trupore. Kt ai e aprovon

  n nj form q nuk mund

  t shihet, e cila i merrparasysh tr hollsirat e

  shpirtit njerzor. Dihet edhe

  nga dispozitat e sheriatit

  islam, se lidhja martesore

  mund t prishet edhe prej t

  metave trupore q mund t

  ket burri ose gruaja, t cilat

  pengojn realizimin e

  nevojave intime.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  11/18

  Kshtu, edhe nse burri betohet t

  mos ket marrdhnie intime me

  gruan e tij, q n dispozitat islame

  quhet "ila", kt burr feja islame e

  konsideron si person q dmton gruane tij dhe shprdorues i t drejts s tij

  ndaj saj. Ai detyrohet t thyej betimin

  e tij para kalimit t katr muajve, duke

  shpaguar edhe pr betimin e br

  ndryshe. Nse kalon koha prej katr

  muajsh, para se ai t'i kthehet gruas s

  tij, prej tij krkohet divorci dhe nse

  nuk e bn, sht gjykatsi ai q

  ndrhyn n ndarjen mes tyre. Allahu i

  madhruar thot: "Ata q betohen se

  do t largohen prej grave t tyre (tmos bjn kontakt me to), afati i

  pritjes sht katr muaj. N qoft se

  ata kthehen (heqin dor nga betimi),

  s'ka dyshim, Allahu bn falje dhe

  mshiron."(2:226)

  Kshtu, edhe nse burri betohet t

  mos ket marrdhnie intime me

  gruan e tij, q n dispozitat islame

  quhet "ila", kt burr feja islame e

  konsideron si person q dmton gruane tij dhe shprdorues i t drejts s tij

  ndaj saj. Ai detyrohet t thyej betimin

  e tij para kalimit t katr muajve, duke

  shpaguar edhe pr betimin e br

  ndryshe. Nse kalon koha prej katr

  muajsh, para se ai t'i kthehet gruas s

  tij, prej tij krkohet divorci dhe nse

  nuk e bn, sht gjykatsi ai q

  ndrhyn n ndarjen mes tyre. Allahu i

  madhruar thot: "Ata q betohen se

  do t largohen prej grave t tyre (tmos bjn kontakt me to), afati i

  pritjes sht katr muaj. N qoft se

  ata kthehen (heqin dor nga betimi),

  s'ka dyshim, Allahu bn falje dhe

  mshiron."(2:226)

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  12/18

  Edhe Profeti (a.s) e

  shpreh etikn islame n

  kt shtje dhe i trheq

  vmendjen burrave q trespektojn t drejtat e

  grave t tyre, sepse gruaja

  sht pala ku mbizotron

  m shum turpi.E

  nes binMaliku, Allahu qoft i

  knaqur prej tij, thot: I

  Drguari i Allahut ka

  thn: "Nse dikush

  kontakton me gruan e tij,le t bj bamirsi me t.

  Nse e kryen epshin e tij

  para saj, t mos nxitoj,

  por t pres derisa ajo t

  kryej nevojn e saj."

  Edhe Profeti (a.s) e

  shpreh etikn islame n

  kt shtje dhe i trheq

  vmendjen burrave q trespektojn t drejtat e

  grave t tyre, sepse gruaja

  sht pala ku mbizotron

  m shum turpi.E

  nes binMaliku, Allahu qoft i

  knaqur prej tij, thot: I

  Drguari i Allahut ka

  thn: "Nse dikush

  kontakton me gruan e tij,le t bj bamirsi me t.

  Nse e kryen epshin e tij

  para saj, t mos nxitoj,

  por t pres derisa ajo t

  kryej nevojn e saj."

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  13/18

  Bashkshortt kan t drejtat e

  tyre, q t'i krkojn njri-tjetrit t

  ken mardhnie. I Drguari i

  Allahut paralajmron grat t

  ken kujdes pr t drejtat eburrave dhe n kt pik thot:

  "Nse burri thrret gruan e tij n

  shtrat e ajo nuk i shkon, ai

  gdhihet i zemruar me t, at

  grua e mallkojn melaiket derisa

  t gdhihet." Por duhet t'u

  kujtojm burrave q t mos e

  keqkuptojn kt hadith, vetm

  n rastet e pamundsis s

  gjendjes shpirtrore e fizike t

  gruas, kur ai i krkon kt gjasaj. Edhe gruaja duhet t jet e

  prgatitur shpirtrisht e fizikisht

  pr kt gj.

  Bashkshortt kan t drejtat e

  tyre, q t'i krkojn njri-tjetrit t

  ken mardhnie. I Drguari i

  Allahut paralajmron grat t

  ken kujdes pr t drejtat eburrave dhe n kt pik thot:

  "Nse burri thrret gruan e tij n

  shtrat e ajo nuk i shkon, ai

  gdhihet i zemruar me t, at

  grua e mallkojn melaiket derisa

  t gdhihet." Por duhet t'u

  kujtojm burrave q t mos e

  keqkuptojn kt hadith, vetm

  n rastet e pamundsis s

  gjendjes shpirtrore e fizike t

  gruas, kur ai i krkon kt gjasaj. Edhe gruaja duhet t jet e

  prgatitur shpirtrisht e fizikisht

  pr kt gj.

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  14/18

  Kriteret e sistemimit t ktij

  instikti

  Islami, nprmjet kontrollit t

  ktij instikti dhe orientimit tsakt t tij, kujdeset t

  themeloj nj shoqri t pastr,

  duke e ruajtur at njkohsisht

  prej devijimit.

  Ai nxit largimin prej gruas gjat

  t prmuajshmeve t saj. Gjat

  ksaj periudhe, jo vetm q ulet

  ndjenja seksuale e gruas, por

  njkohsisht shkakton edhe

  dme shndetsore pr burrin.Allahu thot: "Largohuni (

  kontaktit seksual) prej grave

  gjat menstruacioneve e mos

  iu afroni atyre derisa t

  pastrohen." (2:222)

  Kriteret e sistemimit t ktij

  instikti

  Islami, nprmjet kontrollit t

  ktij instikti dhe orientimit tsakt t tij, kujdeset t

  themeloj nj shoqri t pastr,

  duke e ruajtur at njkohsisht

  prej devijimit.

  Ai nxit largimin prej gruas gjat

  t prmuajshmeve t saj. Gjat

  ksaj periudhe, jo vetm q ulet

  ndjenja seksuale e gruas, por

  njkohsisht shkakton edhe

  dme shndetsore pr burrin.Allahu thot: "Largohuni (

  kontaktit seksual) prej grave

  gjat menstruacioneve e mos

  iu afroni atyre derisa t

  pastrohen." (2:222)

 • 8/3/2019 Bashkshortt dhe jeta intime

  15/18

  Nj nga etikat q Islami

  ka vn pr kt gj

  sht: marrdhniet intimet mos konsiderohen si

  nj detyr mes burrit dhe

  gruas, por ato t jen

  kurorzim i qetsis,

  afrimitetit e mshirs meszemrave t tyre, kshtu q

  ai i v disa e...