BIZNES NDERKOMBETAR

  • Published on
    08-Oct-2015

  • View
    25

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

gq

Transcript

<ul><li><p>MJEDISI KULTUROR NDERKOMBETARProf. Besim Beqaj Punuan:Egzon SadikuValon Fejza</p></li><li><p>Definimi i Kulturs</p><p>Kultura sht nj sistem i integruar sjellesh t msuara, t cilat jan karakteristike pr antart e nj shoqrie t caktuar.</p><p>Ajo prfshin gjithka q njerzit kan, mendojn dhe bjn brenda ksaj shoqrie.</p></li><li><p>Ndikimi i kulturs n strategjin e t brit biznes</p><p> do vend ka zakonet e tij, normat dhe tabut e tij.</p><p>Kompanit prpara se t marrin vendime strategjike duhet t din sesi ndikon kultura n reagimet e konsumatorit n secilin prej tregjeve t tyre botrore.</p><p> Shpesh ka surpriza... </p></li><li><p>Normat dhe sjellja e biznesit variojn nga vendi n vend.</p><p>Kompanit q injoronj normat dhe dallimet kulturore mund t bjn disa gabime shum t kushtueshme dhe me pasoja.</p><p>Pr t njjtat arsye, kompanit q i njohin nuancat kulturore mund ti prdorin ato pr avantazhin e tyre, kur pozicionojn produktet dhe prgadisin fushatat ndrkombtarisht.</p></li><li><p> Nj problem q mund t paraqitet sht kur personat e orientuar nga kultura e vendit t tyre gjat marrjes s vendimeve, mund t mos pasqyrojn veorit e kulturs n vendin tjetr. Nga shkaqet e ksaj mosprputhjeje (etnocentrizmi) Kshtu mund t kemi:</p><p> 1.Menaxher etnocentrik</p><p> 2.Menaxher policentrik</p><p> 3.Menaxher gjeocentrik.</p></li><li><p>Elementet e KultursVlerat dhe QndrimetArsimimiGjuhaEstetikaInstitucionet shoqroreZakonet dhe DoketKultura Materiale</p></li><li><p>Gjuha [ e folur, jo e folur ]</p><p>Gjuha sht kritike pr kulturn, sepse sht mjeti i par pr transmetimin e informacionit dhe t ideve.Njohja e gjuhs vendase mund t ndihmoj n katr drejtime:</p><p>S pari, lejon t kuptuarin e qart t situats.</p><p>S dyti, gjuha i bn biznesment m t pranueshm nga njerzit e vendit.</p><p>S treti, njohja e gjuhs krijon mundsi t kapen nuancat, domethniet e nnkuptuara ose informacione t tjera q nuk mund t sigurohen ndryshe.</p><p>S fundi, gjuha e ndihmon njeriun ta kuptoj kulturn m mir.</p></li><li><p>Diferencat n kultur qndrojn edhe n formn e komunikimit dhe t folurit. </p><p>Disa kultura preferojn t flasin me z t lart (SHBA dhe Gjermani)</p><p>Disa me z t ult (Indi dhe Kin)</p><p>Disa flasin direkt (Holand dhe Danimark)</p><p>T tjert n mnyr indirekte (Mbretri e Bashkuar dhe Japoni)</p><p> Disa lejojn q t tjert ti ndrpresin gjat diskutimit (Brazil), ndrsa disa t tjer jo (Kanada).</p></li><li><p>ReligjioniFeja ka nj ndikim t madh n biznesin ndrkombtar q pasqyrohet te qndrimi dhe sjellja e nj kulture kundrejt siprmarrjes, konsumimit dhe organizimit social.</p><p>Ky ndikim ndryshon n varsi t doktrinave fetare dominuese n nj vend.</p></li><li><p>Influenca e Religjionit n produkte dhe marketing</p><p>Shum lloje t produkteve dhe shrbimeve cilsohen si kontraverse kur shfaqet reklamimi i tyre, pr shembull : </p><p> cigaret, alkooli, kontraceptivt, veshjet e brendshme etj.</p></li><li><p>ka sht dashur t veproj McDonalds q t deprtoj n vendet Arabe?!</p></li><li><p>Vlerat dhe Qndrimet</p><p>Vlerat jan bindje themelore q kan njerzit pr sa i prket asaj se far sht e drejt dhe far e gabuar, e mir apo e keqe, e rndsishme apo e pardsishme.</p><p>Qndrimi sht nj prirje e qndrueshme pr t ndijuar dhe pr tu sjell n nj mnyr t veant kundrejt disa objekteve.</p><p>Qndrimet, t cilat burojn nga vlerat, ndikojn drejtprdrejt biznesin ndrkombtar.</p></li><li><p>Zakonet dhe doket</p><p>Zakonet jan praktika t prbashkta t vendosura </p><p>Doket jan sjellje t konsideruara si t prshtatshme n nj shoqri.</p><p>Zakonet ndikojn edhe n mnyrn se si kompanit bjn reklamn dhe tregtojn produktet e tyre.</p></li><li><p>Kultura Materiale</p><p>Kultura materiale prfshin produktet q prodhojn njerzit.</p><p>Kur flasim pr kt element t kulturs, kemi parasysh:</p><p>Infrastrukturn baz ekonomike, </p><p>Infrastrukturn sociale, </p><p>Infrastrukturn financiare dhe t marketingut.</p></li><li><p>Estetika </p><p>Estetika lidhet me shijet dhe paraplqimet artistike t nj kulture.</p></li><li><p>Arsimimi</p><p>Arsimimi ndikon n shum aspekte t kulturs.</p><p>Arsimimi gjithashtu ndihmon pr t siguruar infrastrukturn e nevojshme pr zhvillimin e talentve menaxherial.</p></li><li><p>Institucionet shoqrore </p><p>Institucionet shoqrore influencojn n mnyrn se si njerzit sillen me njri-tjetrin. </p></li><li><p>Shfrytzimi i kulturs pr suksesin e biznesitRregullat e mposhtme jan nj prmbledhje q tregon se si kultura dhe vlersimi i saj mund t shrbejn si mjete q sigurojn sukses :</p><p> Prvetso kulturn vendase Forco marrdhniet Punso vendas pr t njohur kulturn e vendit Ndihmoni punojnsit pr t t njohur Prshtatja produktin dhe proceset tregut vendas </p></li><li><p>Referencat:</p><p>Principles of Marketing, Philip Kotler &amp; Gary Amstrong</p><p>International Business, MichaelCzinkota, Ronkainen,Michael H. Moffett</p><p>Biznesi Ndrkombtar, Ila Kristo</p><p>Etika e Komunikimit n Biznes, Elida Boshnjaku</p><p>www.mcdonalds.com</p><p>www.google.com</p></li></ul>