PROIECT Didactic Anatomia Sistemului Excretor

  • Published on
    22-Oct-2015

  • View
    229

  • Download
    6

Embed Size (px)

DESCRIPTION

sistem excretor

Transcript

Proiect didactic

USAMV Timisoara

Pascu Adriana

Facultatea de Silvicultura si Horticultura

Anul lll Inginerie Genetica

CLASA: a VII - aARIA CURRICULARA:Matematica si stiintele naturiiDISCIPLINA: Biologie

SUBIECTUL:Anatomia sistemului excretor.Rinichiul

TIPUL LECTIEI:predare-invatare Competente specificeC1:Identificarea si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale corpului uman.C2:Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.C3:Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice.C4:Elaborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare si rezolvare a unor situatii problema. Scopul lectiei: Dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la alcatuirea si structura sistemului excretor;

Obiective operationale:

O1. Sa defineasca notiunea de excretie;

O2. Sa localizeze sistemul excretor n corpul uman;

O3. Sa numeasca partile componente ale sistemului excretor;

O4. Sa observe structura interna a rinichiului;

O5. Sa descrie caile urinare;

Strategia didactica:

Metode si procedee observatia, invatarea prin descoperire conversatia euristica, explicatia;

Mijloace didactice plansa si mulaj cu structura sistemul excretor, rinichi de mamifer, atlas anatomic, manual;

Forme de organizare activitate frontala, individuala,

Bibliografie:

Florica Macovei si colab.-Biologie, manual pt. cls. aVII-a,Edit.TEORA.Tibea F.: Biologie, manual, clasa a VII-a, Ed.Did. i Ped. Bucureti, 2003;

Macovei F.,Dobran F. i Marcu-Lapadat M.:Ghidul profesorului,Ed.Teora, 1999.

I.Iordache Metodica predarii invatarii biologiei , Iasi -2001

S.N.E.E. Ghid de evaluare si examinare a biologiei , Bucuresti - 2001

Didactic.roEtapele

LectieiObiec tive operationaleContinutul stiintific al lectiei

Strategia didacticaForme de organizareEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode si procedeeMijloace didactice

012345

Moment organizatoric

Verificarea prezentei elevilor, stabilirea ordinii. Asigurarea materialelor necesare desfasurarii lectieiElevii isi pregatesc caietele si cartile.ConversatiaCatalogFrontal

Reactualizarea

cunostintelor insusite anterior

Prin chestionare orala:

-Care sunt funciile de nutritie ale organismului?

-Care sunt substantele folositoare pentru buna functionare a organismului?-Ce se ntampla cu substantele nefolositoare preluate de sange de la celule? Elevii raspund la intrebari.Conversatia

euristicaFrontalIndividualFormativa

Captarea atentiei

Se prezinta rinichi de mamifer si se solicita ca pe baza cunostintelor din clasa a VI a si din viata cotidiana sa identifice aceste organe. Facand apel la cunotinele anterioare, elevii emit ipoteze cu privire la materialul biologic prezentat si afirma c sunt rinichi.Conversatia

Explicatia

ProblematizareRinichi

de porcFrontal

Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale

Se anunta ca vor studia o noua functie de nutritie excretia si vor face observatii asupra rinichilor si a cailor urinare.

Se trece titlul lectiei pe tabla.

Elevii isi vor scrie titlul noii lectii in caiete.ConversatiaManual Tabla

Dirijarea invatarii

O1

In urma descompunerilor substantelor nutritive de la nivelul celulelor rezulta substante nefolositoare:uree, acid uric,apa CO2. Eliminarea substantelor in urma descompunerilor se numeste excretie. Elevii isi vor nota in caieteConversatia

ExplicatiaManual

O2O3O4

Colaborand cu elevii se stabileste alcatuirea sistemului excretor si se localizeaz componentele acestuia pe plansa si mulajul cu anatomia sistemului excretor. Se prezinta la retroproiector anatomia sistemului excretor si se completeaza schema lectiei pe tabla. Pe baza observatiilor realizate de elevi cu ajutorul desenelor din atlasele de anatomie i de pe plan, se descrie alctuirea rinichiului i delimiteaz cele 2 zone ale acestuia.

Explicatia

ObservatiaPlansa

Mulaj

Retroproiector

Frontal

Obtinerea performantei

O5 Se adreseaza intrebari elevilor din care sa reiasa ca au inteles anatomia sistemului excretor.ConversatiaFrontal IndividualFormativa

Evaluarea performantei elevilor

Prin completarea fisei de evaluare si prin localizarea pe mulaj a organelor sistemului excretor. Sunt notai elevii care au fost activi pe tot parcursul orei si care au interpretat corect disectia.ExercitiuFisa de evaluareIndividualEvaluare scrisa

Schema lectieiANATOMIA SISTEMULUI EXCRETOR

EXCRETIA ( eliminarea substanelor rezultate n urma descompunerilor din organism.

SISTEMUL EXCRETOR ( rinichi - la nivelul carora se formeaza urina rinichi_________-

( cai urinare - care conduc urina la exterior

_______ureter

RINICHII( asezati in cavitatea abdominala de o parte si de alta a coloanei vertebrale;

(forma unor boabe de fasole;

(culoare rosiatica,10-12 cm lungime _________vezica urinara

(prezinta 2 fete(anterioara si posterioara), 2 margini si 2 poli(superior si inferior); __________uretra

(la exterior(capsula fibroasa(zona corticala, brun-galbuie la exterior

(zona medulara la interior -:7-14 piramide renale-vase de sange

-tuburi colectoare prin care se scurge urina in

-pelvisul renal;

Unitatea structurala si functionala a rinichiului este nefronul.

NEFRONUL (capsula cu glomerul

(tub sinuos --se deschide in tub colector

CAILE URINARE: ( pelvisul renal - cavitate in forma de palnie

( ureterele conducte de 25 30 cm

( vezica urinara - organ cavitar in care se depoziteaza urina.

( uretra canalul de evacuare al urinei.

FISA DE EVALUARE

1.Completeaza legenda desenului:

cortex zona medulara capsula pelvis renal 3p. Seciune prin rinichi

2.Alege raspunsul corect: In structura rinichiului nu intra unul dintre elementele:

a. capsula fibroasa; 2p. b. uretere;

c. zona corticala;

d. zona medulara;

3. Nefronul este alcatuit din: 2 p. a. capsul cu glomerul i tub urinifer;

b. cup i cai urinare;

c. glomerul si uretere;

Timp de lucru 10 minute.Se acorda un punct din oficiu, notarea va incepe de la 2.6