RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

  • Published on
    24-Jun-2015

  • View
    1.848

  • Download
    7

Embed Size (px)

Transcript

<p>.Mata pelajaran Tunjang Tajuk</p> <p>: : :</p> <p>Pendidikan Kesihatan. 3.0 Kebersihan dan keselamatan persekitaran 3.3 Pertolongan cemas 3.3.1 Bantuan awal dan kecerderaan ringan. 3.3.1.1 3.3.1.2 3.3.1.3 3.3.1.4 3.3.1.5 Luka kecil Patah Terseliuh Lebam Melecur</p> <p>Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid</p> <p>: : : :</p> <p>16 August. 2010 9.00 9.30 pagi 5 Bunga 20 orang.</p> <p>Pengalaman dan Pengetahuan lepas / sedia ada</p> <p>:</p> <p>Murid mengetahui Maksud Pertolongan Cemas dan kecerderaan ringan.</p> <p>Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran dan pengajaran, murid-murid dapat: Kognitif : 1) Mengenalpasti sekurang-kurangnya dua cara rawatan awal untuk kecerderaan luka kecil. 2) Membanding bezakan rawatan awal di antara kecerderaan luka kecil dan patah. Afektif : 1) Bertangungjawab terhadap diri sendiri tentang penjagaan keselamatan diri sendiri. 2) Kerjasama diantara satu sama lain semasa menjalankan demontrasi.</p> <p>Penerapan Nilai Penggabungjalinan Penyerapan</p> <p>: : : :</p> <p>1) Kerjasama kemahiran membaca dalam subjek Bahasa Melayu. Subjek Sains (pengetahuan tentang anatomi badan ) Bahasa Inggeris (penggunaan istilah first aid kit)</p> <p>Bahan Sumber P&amp;P :</p> <p>1) Gambar. 2) Kain Anduh 3) Skrip.</p> <p>Bahagian/masa</p> <p>Strategi pembelajaran /aktiviti</p> <p>Isi pelajaran</p> <p>BSPP</p> <p>Set induksi (+-5 minit)</p> <p>Berpusatkan guru Tayangan video. Video dengan taman kerana penggunaan salah</p> <p>Bahaya di taman permainan. Murid murid melihat tayangan video</p> <p>LCD. Timbulkan minat murid murid</p> <p>berkaitan Murid murid menjawab soalan yang melalui tayangan video. bahaya di diajukan oleh guru. Contoh soalan: 1. Apakah Meransang pemikiran murid murid bahaya di taman</p> <p>permainan akibat yang</p> <p>kemungkinan tentang</p> <p>kecederaan yang dialami oleh permainan. murid sekiranya bermain di Kaedah induktif digunakan. Guru taman permainan dengan cara memberi maklumat kepada murid yang salah? murid terlebih dahulu.</p> <p>Perkembangan Langkah 1 ( 3minit) Aktiviti 1 Murid mengetahui jenis kecerderaan Gambar 2D Gambar first-aid kit</p> <p>Memperkenalkan jenis seperti luka kecerderaan. kecil,patah,lebam,melecur dan terseliuh. Jenis luka Luka terhiris Luka terkoyak</p> <p>Balutan Luka Tangan</p> <p>Jenis balutan yang digunakan</p> <p>Balutan luka tangan Kain anduh.</p> <p>Balutan luka tangan</p> <p>-</p> <p>Kain anduh</p> <p>Balutan luka dada</p> <p>Balutan luka bahu</p> <p>Langkah-langkah melakukan rawatan bantu mula bagi kecerderaan patah? Tanya mangsa Tengok kecerderaan Sokong bahagian yang patah dengan surat khabar Ikat dengan mengunakan kain anduh. hantar ke hospital.</p> <p>Murid mengetahui cara rawatan patah dan luka kecil R.I.C.E R-Rest (REHAT) Rehatkan mangsa daripada melakukan sebarang pergerakan atau aktiviti</p> <p>I-Ice (AIS) Letakkan ais pada bahagian kecederaan mangsa. Ais diletakkan untuk mengurangkan kesakitan dan mengelakkan bahagian cedera daripada bengkak atau memudaratkan.</p> <p>C-Compression(TEKANAN) Balut kawasan luka dengan memberi tekanan ais pada bahagian luka. Tetapi jangan terlalu ketat. E-Elevation(TINGGIKAN) Tinggikan bahagian luka supaya darah tidak dapat mengalir ke kawasan luka</p> <p>Langkah 2 ( 7 minit)</p> <p>Aktiviti 2 Murid melihat dan memahami cara Demonstrasi. guru merawat dan memberi bantuan Dilakukan oleh guru ke awal kepada mangsa cedera. atas seorang murid. Cara rawatan kecederaan: Murid hadapan tampil ke diminta luka pada bahu luka pada tangan</p> <p>melakonkan mangsa guru cedera</p> <p>watak dan</p> <p>menjalankan</p> <p>demonstrasi ke atas murid.</p> <p>Menggunakan kaedah disiprokal iaitu secara berpasangan. Pemilihan pasangan bebas oleh murid murid. Langkah 3 ( 5minit) Aktiviti 3 Secara berpasangan Murid melakukan demonstrasi mengikat anduh. Murid mengaplikasikan cara balutan atau ikatan anduh selepas melihat demonstrasi daripada guru secara berpasangan.</p> <p>Tukar peranan selepas seorang menjadi mangsa.</p> <p>Simulasi dan main peranan diaplikasikan dalam aktiviti 4. Kerjasama dan kemahiran menjana idea untuk melakonkan watak dalam situasi yang diberikan dapat diransang. Penerapan nilai kerjasama dalam kumpulan</p> <p>Langkah 4 ( 5minit) Aktiviti 4 Secara berkumpulan Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.</p> <p>Ketua kumpulan diminta untuk mengambil kad tugasan.</p> <p>Setiap kumpulan perlu melakonkan</p> <p>situasi seperti yang digambarkan di dalam kad tugasan. Mangsa luka di bahu Mangsa luka di tangan Mangsa luka di bahagian tapak tangan Penutup (+- 3 minit) Sesi perbincangan. Mangsa luka di bahagian dada Komunikasi dua hala digunakan dalam sesi perbincangan Objektif kognitif dicapai Kaedah perbincangan digunakan.</p> <p>Jenis kecerderaan? Luka kecil Patah Lebam Melecur</p> <p>Langkah-langkah melakukan rawatan bantu mula bagi kecerderaan patah? Tanya mangsa Tengok kecerderaan</p> <p>-</p> <p>Sokong bahagian yang patah dengan surat khabar</p> <p>-</p> <p>Ikat dengan mengunakan kain anduh.</p> <p>-</p> <p>Hantar ke hospital.</p> <p>Ulasan pensyarah :</p>