Rancangan Pengajaran Harian Sains

  • Published on
    24-Nov-2015

  • View
    407

  • Download
    46

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Transcript

<ul><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK-KANAK </p><p>SESI PENGAJIAN </p><p>SEMESTER 6 </p><p>(AMBILAN MAC 2011) </p><p>PROGRAM </p><p>PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU </p><p>KURSUS </p><p>IJAZAH SARJANA MUDA PENGAJIAN PENDIDIKAN AWAL KANAK- KANAK </p><p>NAMA PELAJAR </p><p>NO KAD PENGENALAN </p><p>NO MATRIK </p><p>NORA ISHAH IBRAHIM </p><p>SITI ROQHIYAH BINTI RAMLI </p><p>700802025662 </p><p>710803025786 </p><p>PPG/20370/11 </p><p>PPG/20399/11 </p><p>TAJUK TUGASAN </p><p>KAK 3023 - TUGASAN BERPASANGAN </p><p>E) AIR - RANCANGKAN SATU AKTIVITI BERDASARKAN TUNJANG SAINS DAN </p><p>TEKNOLOGI MENGGUNAKAN BAHAN MAUJUD </p><p>NAMA PENSYARAH </p><p>DR.RABIATUL ADAWIAH BINTI AHMAD RASHID </p><p>TARIKH HANTAR </p><p>30 NOVEMBER 2013 </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK KANAK </p><p>TUGASAN BERPASANGAN </p><p>E) AIR </p><p>RANCANGKAN SATU AKTIVITI BERDASARKAN TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI MENGGUNAKAN </p><p>BAHAN MAUJUD </p><p>NAMA AHLI : </p><p>NORA ISHAH BINTI IBRAHIM </p><p>SITI ROQHIYAH BINTI RAMLI </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p> RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS (SLOT PENGAJARAN) </p><p>Kelas </p><p>Tarikh </p><p>Hari </p><p>Masa </p><p>Bilangan Murid </p><p>Tema </p><p>Tunjang </p><p>Fokus </p><p>Standard Kandungan </p><p>Standard Pembelajaran </p><p>Standard Pembelajaran Yang </p><p>Disepadukan </p><p>Objektif </p><p>Konsep Utama </p><p>Pengetahuan Sedia Ada </p><p>Penerapan Nilai </p><p>Kemahiran Berfikir </p><p>Alat Dan Bahan </p><p>:Pra Dinamik </p><p>:13/11/2013 </p><p>:Rabu </p><p>:8.00 Pagi 8.30 Pagi </p><p>:25 Orang </p><p>:Air </p><p>:Sains Dan Teknologi </p><p>:S.T 4.0 Menyiasat Alam Bahan </p><p>:S.T 4.1 Meneroka Sifat Umum Bahan </p><p>:S.T 4.1.3 Mengasingkan Bahan Kepada Yang </p><p> Larut Dan Tidak Larut </p><p>:Bm 3.6.2 Membaca Frasa Dengan Sebutan Yang Betul </p><p>:Pada Akhir Pembelajaran Murid Dapat: </p><p>1. Mengetahui Bahan Yang Larut Dan Tidak Larut. </p><p>2. Mengenal Bahan Yang Larut Dan Tidak Larut </p><p>3. Membezakan Rasa Dengan Menggunakan Lidah </p><p>4. Menjalankan Kajian Sendiri Berkaitan Dengan Bahan </p><p>Yang Larut Dan Tidak Larut </p><p>5. Mengasingkan Perkataan Berdasarkan Pengetahuan </p><p>Murid. </p><p>:Larut Dan Tidak Larut </p><p>:Mengenal Bahan Yang Disediakan Oleh Guru </p><p>:Sabar, Kerjasama Dan Berani </p><p>:Membuat Ramalan </p><p>:Gula,Garam,Kacang,Kopi ,Tepung ,Gelas, Kad Perkataan </p><p> Dan Lembaran Kerja </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p> LANGKAH PENGAJARAN: S.T 4.1.3 Mengasingkan Bahan Kepada Yang Larut Dan Tidak Larut </p><p>LANGKAH ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN </p><p>CATATAN NILAI/BBM </p><p>Set Induksi </p><p> 3 Minit </p><p>Nyanyi Lagu: Hujan Dah Turun </p><p> Guru menayangkan slaid powerpoint dan murid mengikut menyanyi bersama dengan tayangan powerpoint yang telah ditunjukkan oleh guru. </p><p> Bersoal jawab dengan murid tentang lagu yang telah dinyanyikan. </p><p> Murid menyatakan lagu yang dinyanyikan adalah tentang air. </p><p> Guru menyatakan tajuk /tema hari ini adalah air. </p><p> Slaid powerpoint Kad imbasan. </p><p>Langkah 1 </p><p>2 Minit </p><p>Perkenalkan bahan maujud </p><p> Guru tunjukkan bahan- bahan maujud </p><p> Pengetahuan sedia ada murid kenal semua bahan yang telah ditunjukkan </p><p> Murid menyebut setiap satu bahan yang telah ditunjukkan </p><p> Murid menyebut secara berkumpulan dengan mengeja kad imbasan </p><p>Bahan maujud Kad imbasan </p><p>Langkah 2 </p><p>10 Minit </p><p>Membuat kajian Guru memasukkan air kedalam gelas kaca </p><p> Murid meneka apa yang akan dilakukan oleh guru </p><p> Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan dan meminta meraka meneroka sendiri apa yang perlu dilakukan dengan air dan bahan maujud yang telah diberikan </p><p> Murid cuba melarutkan setiap bahan kedalam gelas kaca yang </p><p>berasingan dan melihat hasil </p><p> Bahan maujud </p><p>air </p><p>gula </p><p>garam </p><p>kacang </p><p>batu </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p>seterusnya Murid boleh membezakan bahan </p><p>yang larut dan tidak larut Murid merasa setiap larutan dan </p><p>yang tidak larut. </p><p>Langkah 3 </p><p>10 Minit </p><p>Bersoal jawab dan mengkategorikan kajian </p><p> Murid terus membuat kajian dan semua murid mencuba </p><p> Murid menceritakan apa yang telah terjadi dengan kajian yang telah dilakukan </p><p> Murid membuat pengkelasan bahan yang larut dan tidak larut </p><p> Guru bersoal jawab secara lisan Murid bersoal jawab dengan </p><p>kawan- kawan di dalam kumpulan Guru berikan murid lembaran kerja </p><p>Lembaran kerja </p><p>Penutup </p><p>5 Minit </p><p>Latihan pengukuhan </p><p>Lagu hujan dah turun </p><p> Guru mengulangi semua tentang apa yang telah diajarkan </p><p> Murid menyebut setiap bahan yang larut dan tidak larut </p><p> Murid menyebut bahan lain yang boleh larut dan tidak larut berdasar pengetahuan sedia ada. </p><p> Murid menyanyikan semua lagu hujan dah turun. </p><p>Lembaran kerja batu </p><p>milo </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p> LEMBARAN KERJA MURID </p><p>BAHAN LARUT BAHAN TIDAK LARUT </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p> Guru tunjukkan bahan maujud </p><p> Murid mencuba membuat eksperimen </p></li><li><p>KAK 3023 SAINS AWAL KANAK - KANAK </p><p> Guru membuat penerangan kepada murid </p><p> Murid membuat kesimpulan hasil ekperimen </p></li></ul>