Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

  • Published on
    14-Apr-2018

  • View
    224

  • Download
    0

Embed Size (px)

Transcript

  • 7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

    1/6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

    Mata Pelajaran: Kajian TempatanKelas : 5Bil Murid : 2 orangMasa :Tarikh :

    Tema : Sejarah Negara KitaTajuk : Kesultanan Melayu Melaka: Perluasan Kuasa

    1. Hasil PembelajaranSelepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

    1) Menyatakan cara-cara perluasan kuasa.2) Menyenaraikan negeri jajahan takluk.3) Menyatakan sebab-sebab perluasan kuasa secara ringkas.4) Menyatakan peranan pemimpin dalam perluasan tanah jajahan.

    2. Unsur Patriotisme

    a) berbangga dengan sejarah negarab) berbangga untuk mendapatkan ilmu

    3. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

    1) Pedagogia) Kecerdasan pelbagaib) Kemahiran berfikirc) Kaedah koperatifd) Sumbang sarane) Inkuiri penemuan

    f) Kaedah pemerhatiang) Kaedah kontekstualh) Kemahiran belajari) Kaedah konstruktivisme

    Penerapan Nilai- menghargai negara kita- menyayangi negara kita

    Pengetahuan Perlu ada :- mengenali peta Tanah Melayu.

    Bahan Sumber P & P: - Gambar- Buku teks Kajian Tempatan Tahun 5- kad kad bagi melabel peta

    - Lembaran kerja- LCD/ lap top (Microsoft Power Point)

  • 7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

    2/6

    Prosedur PelaksanaanElemen PengurusanPembelajaran Bestari /Kemahiran Generik

    Catatan

    SET INDUKSI (5 minit)

    1. Guru menayangkan sejarah pengasanan Melaka

    oleh Parameswara sehingga kegemilangannya.

    2. Guru bertanya soalan kepada para pelajar

    tentang faktor-faktor kegemilangan Melaka;

    i. Apakah faktor-faktor kegemilangan Melaka?

    ii. Kegemilangan dan kekuatan Melaka

    mendorong kepada perluasan jajahan

    takluknya. Apakah kawasan-kawasan

    tersebut?

    INKUIRI PENEMUAN:Menjana idea

    KB : Berfikir,melihat ,mendengar

    http://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzw

    SPP :Video pengasasanMelaka

    LANGKAH 1 (10 minit)

    1. Guru melekat peta jajahan takluk Melaka dan

    melekat nama tempat di sebelah kiri dan kanan

    peta.

    2. Pelajar melekat nama tempat berdasarkan

    pengetahuan sedia ada.

    3. Guru membetulkan kesilapan yang dilakukan

    oleh pelajar-pelajar.

    4. Pelajar-pelajar mengisi nama-nama jajahan

    takluk dalam peta yang diberikan kepada mereka.

    TKP:Verbal-linguistik, visual

    KB: Pemerhatian

    SPP:Peta

    Nilai : bersyukurdan berbangga

    Langkah 2 (20 minit)

    1. Berdasarkan gambar-gambar dan peta minda

    pelajar disoal cara-cara perluasan kuasa oleh

    Melaka.

    2. pelajar-pelajar akan mengaitkan cara perluasan

    kuasa dan nama jajahan takluk.

    3. Guru membincangkan sebab-sebab perluasan

    kuasa berdasarkan peta minda.

    TKP:Verbal-linguistik, visual

    BCB :

    Membuat rujukan

    SPP :Buku teks KTTahun 5 , m/s 59Nilai Murni :

    Kerjasama

    http://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzwhttp://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzwhttp://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzwhttp://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzwhttp://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzwhttp://www.youtube.com/watch?v=yOrgHcMoAzw
  • 7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

    3/6

    LANGKAH 3 (20 minit)

    1. Murid-murid akan dibekalkan dengan namadan/atau gambar-gambar pemimpin di Melaka;Tun Perak, Sultan Muzafar Shah, Sultan MansurShah dan Sultan Alaudin Riayat Shah

    2. Murid-murid akan berbincang berpasangantentang peranan pemimpin-pemimpin dalamperluasan jajahan takluk dan mempersembahkan2 pemimpin yang disebut oleh guru.

    3. Guru akan membincangkan hasil persembahanpelajar.

    TKP Verbal linguistik,visual ruang, interpersonal

    KB : berfikir, mendapatkanmaklumat, memproses

    maklumat, menyampaikanmaklumat

    SPP :Buku Teks m/s 60,gambar

    Nilai Murni: Beranibersuara pendapat

    PENUTUP (5 minit )

    1. Berdasarkan peta minda murid-murid dapatmerumuskan cara-cara, sebab-sebab perluasankuasa serta kehandalan pemimpin-pemimpindalam perluasan kuasa.

    2. Guru memberi pengukuhan dengan soalan kuiz.

    KB :Merumus

    KBKK :Menjana idea

    Strategi :Penerapan

    ABM yang perlu disediakan:1.

    LANGKAH 1:

  • 7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

    4/6

    LANGKAH 2:

  • 7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

    5/6

    LANGKAH 3

    1.

    , . .

    2.

    , , . .

    3.

    4.

    .

  • 7/27/2019 Rph-kegemilangan Melaka Perluasan Kuasa

    6/6