Starbucks Fund

  • Published on
    23-Oct-2014

  • View
    129

  • Download
    9

Embed Size (px)

Transcript

<p>UNIVERSITETI AAB-RIINVEST Lnda: Teoria dhe praktika e Menaxhmentit Prof. Muhamet Mustafa</p> <p>Master viti i par drejtimi: Menaxhment dhe Informatike (detyr pr zbatimin e koncepteve menaxheriale n Starbucks )</p> <p>PUNOI: Albulena Avdija dhe Albiana Avdija</p> <p>Prishtin 2012</p> <p>PRMBAJTJA</p> <p>Hyrje...............................................................................................1 Funksionet menaxheriale................................................................2 Cka sht Organizata.....................................................................3 Prmbledhje e shkurtr mbi organizatn Starbucks.....................4 Kafeja e prdorur nga kompania Starbucks....................................5 Llogot e Starbucks...........................................................................6 Kultura organizacionale dhe aftesit menaxhuese..........................6 Misioni dhe motoja e Starbucks.......................................................7 Vendimarrja n Organizat............................................................8 Principet e organizats....................................................................9 Qasja e burimeve njerzore dhe menaxheriale.............................10 Qeverisja korporative.....................................................................11 Menaxhimi i Inovacioneve............................................................12 Roli i komunikimit n organizat................................................13 Sjellja e komunikimit n Starbucks..............................................14 Planifikimi strategjik i Starbucks ndr vite...................................15 Literatura........................................................................................16</p> <p>HYRJE</p> <p>PARATHENIEDetyra n vijim sht punim seminarik pr lndn Teoria dhe praktika e menaxhmentit e ligjruar nga prof. i nderuar Muhamet Mustafa. Punimi n vijim i referohet Zbatimit t koncepteve menaxheriale n lndn e siprprmendur me qllimin pr ti prpunuar e poashtu duke i zbatuar, orientuar, nxjerrur, sqaruar dhe duke i shtjelluar ato, n nj rast studimor t cilin e kemi zgjedhur. T gjith e dim q detyrat menaxheriale jan t larmishme dhe poashtu ndonjher din t jen edhe komplekse, mirpo esenciale e ktij punimi sht ti shfaqim ato me prpikshmri dhe shpjegim t kapshm. Ndrkaq lidhur me kt punim profesori Muhamet Mustafa na ka mundsuar q t zgjedhim punimin apo detyrn n lidhje me ndonj organizat duke i dhn nj vshtrim t posam: strukturs menaxheriale, kulturs organizacionale, komunikimit dhe burimeve njerzore, dhe n ann tjetr, alternatives CONTINUEING CASE STUDY: STARBUCKS, duke u prgjigjur n pyetjet e parashtruara n faqet: 54, 151, 261, 383, 522, 587, dhe ajo q kemi zgjedhur si detyr n kt lnd, sht pikrisht rasti i STARBUCKSit. Arsyeja pse e kemi zgjedhur rastin e STARBUCKS-it, sht bindja jon se me leximin e materialit, analizn, shtjellimin, dhe ndrlidhjen e rastit me konceptet menaxheriale t cilat i cekm m lart, na ndihmojn m tepr n kapjen dhe prvetsimin e ktyre koncepteve. Gjat ktij punimi do t keni mundsin t kuptoni m qart t gjitha konceptet menaxheriale t cilat i kemi paraqitur n detaje. Poashtu vlen t cekim q ky punim sht i ndrtuar n baz t fuksioneve themelore menaxheriale t cilat kan qen baz e ktij rasti studimor. N ktpunim, kemi arritur t prcjellim at se sot zhvillimet ekonomike, teknologjike si dhe konkurenca n tregun ndrkombtar i nxisin ndrmarrjet q ti prkrahin t punsuarit e tyre n ngritje t kapaciteteve t tyr, ndrmjet formave t ndyshme t edukimit dhe trajtimit t tyre, e n ann tjetr, qndron edhe interesi i t punsuarve pr t ngritur kapacitetet e tyre si kusht i prparimit n karrier. Nga kjo gj edhe n t dyja si studente, gjat ktij punimi kemi msuar mjaft shum si nga literatura poashtu edhe nga praktika t cilat kan qen mjaft inspiruese pr t vazhduar edhe m tutje punimin me nj seriozitet dhe prkushtim.</p> <p>PJESA E / 1</p> <p>FUNKSIONET MENAXHERIALEMenaxhmenti paraqet planifikimin, organizimin, udhheqjen dhe kontrollin e resurseve, q n mnyr efektive t realizohen qllimet e organizats. Menaxhmenti gjithashtu pretendon n arritjen e efiqnss dhe efektivitetit n realizimin e qllimeve (objektivave). Efienca: Ti bsh punt mir, T krijosh sa m shum outpute (X) e sa m pak impute (Y), Kursimi i burimeve : puna etj. Efektiviteti: T bsh pun t mira, T arrish objektivat e organizats. Menaxhmenti sht nj proces universal i cili gjen vend n t gjitha organizatat. Qllimi i secilit menaxher n organizat sht q me pun dhe shrbime ti plotsoj nevojat e klientve. Menaxhmenti dhe funksionet e tij shtrihen n tr strukturn e organizats. Ai sht i pranishm n t gjitha organizatat. Vlen t prmendet se menaxhmenti sot cilsohet her si shkathtsi e her-her edhe si shkenc. Katr funksionet e menaxhimit t cilat i kemi prmendur dhe m lart jan: Planifikimi, Kontrolli, Organizimi dhe Udhheqja.</p> <p>MENAXHMENTI</p> <p>PLANIFIKIMI</p> <p>ORGANIZIMI</p> <p>UDHHEQJA</p> <p>KONTROLLITOP MNX H</p> <p>Cka duhet t bjn menaxhert: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Ta shohin trsin e organizats. Koncentrim T mnduarit paralel pr shum qshtje Aftsia pr t vrejtur ndrmarsit Sensi pr humor Gjersia.Mena xhm enti</p> <p>Menaxhmenti I mesem</p> <p>Menaxhmenti dhe funksionet e tij shtrihen n</p> <p>Menaxhmenti I ulet</p> <p>Tr strukturn menaxheriale. Sipas vendit t menaxherve n strukturn Piramidale dhe sipas qasjes vertikale dallojm Tri nivele menaxheriale: a) Menaxher t nivelit t lart (top mnxh) b) Menaxher t nivelit t mesm. c) Menaxher t linjs s ult.</p> <p>Menaxheri i suksesshm sht ai i cili krijon vizion, zhvillon strategji, motivon antart e grupit pr realizimin e qllimeve t vendosura pr organizatn. Sfid tjetr e zhvillimit t teoris s menaxhmentit sht se si ti kontrollojn menaxhert lidhjet e organizats dhe rrethinn e organizats.</p> <p>CKA SHT ORGANIZATA? Nj organizat prkufizohet si nj strukturim t vetdijshm t njerzve pr t arritur qllime t prkufizuara apo specifike. Disa nga karakteristikat e organizats jan: ka nj synim apo nj qllim t veqant, prbhet nga njerzit dhe ka nj struktur prkatse. Organizata i ndajm n ato tradicionale dhe ato moderne Organizatat tradicionale karakterizohen me kto veqori : Stabile dhe jo fleksibile Profesionet dhe vendi i puns Individuale.</p> <p>Organizatat moderne karakterizohen me kto veqori: Dinamike dhe fleksibile Shkathtsi dhe detyra Ekipi</p> <p>Duhet t dijm nj gj se menaxhmenti i mir nevojitet n t gjitha organizatat.</p> <p> 1.</p> <p>I. Zeqiri, fq. 4.</p> <p>PJESA E / 2</p> <p>PRMBLEDHJE E SHKURTR MBI ORGANIZATN STARBUCKSdo dit, ne do t shkojm pr t punuar duke shpresuar q t bjm dy gjra: kafe pr pjesn m t madhe t miqve tan dhe ti bjm ata q t ndihen m mir. Kjo ishte motoja e vrtet kur Starbucks u hap pr her t par n vitin 1971, dhe q vazhdon t jet i hapur dhe t punoj edhe n ditt e sotme.</p> <p>( Disa nga dyqanet e STARBUCKS ) Kjo organizat, aso kohe kishte vetm nj dyqan t kafes n Seattle-SHBA. Organizata ishte themeluar nga tre partner : Gordon Bowker, Zev Siegl dhe Jerry Baldwin. Sot, kjo organizat ka miliona konsumator dhe numron mbi 17 mij dyqane n 55 vende t ndryshme t bots duke prfshir mbi 12.500 n Shtetet e Bashkuara, mbi 1,200 n Kanada mbi 700 n Mbretrin e Bashkuar dhe 54 n Rusi. Misioni i Starbucks sht te frymzoj dhe ushqej shpirtin e njeriut nj person, nj filgjan kafeje dhe nj shoqeri njkohsisht. Starbucks i trajton puntort e organizats me respekt t vecant dhe me shum dinjitet. Ata nuk i quajn puntor por i quajn partner dhe cilsohen si zemra e prvojs s organizats. Starbucks puntorve t tyre iu ka mundsuar pjesmarrjen n kapitalin e organizats prmes aksioneve n bean-stock. Aksionet e organizats Starbucks jan t listuara n NASDAQ, nn shenjn tregtare SBUX. Korporata e Starbucks kryesisht sht e fokusuar tek kafeja mirpo prvec shrbimit t kafese t cils i kushtojn rndsi te vecant duke e sjell prej saj brendet dhe shijet m cilsore e me kualitetin m t lart prej 30 sosh ata poashtu ofrojn pr konsumatort edhe produkte t tjera si: pije t nxehta e t ftohta, paisje, cd, ushqime t freskta dhe te shpejta, aj, etj. E vecanta e Starbucks sht: prodhimi i filxhanve t kafes, aparatet pr prodhimin dhe prpunimin e kafes, pajisjeve t ndryshme pr kafe dhe kartela starbucks. Organizata Starbucks sht e angazhuar pr t br biznes me prgjegjsi n mnyr q t fitojn besimin dhe respektin e klientve, partnerve dhe fqinjve. N ndrkoh jan zhvilluar mardhnie afatgjate me fermert n t gjith botn n mnyr q t jet n gjendje t blej kafen m cilsore pr klientt e tyre.</p> <p>Nj ndr qllimet e shumta t ksaj organizate sht edhe ajo q deri n vitin 2015, kafeja e prdorur t jet prodhuar duke prdorur etik tregtare dhe poashtu praktikat e prgjithshme n kultivimin e kafes. Organizata Starbucks i ka kushtuar dhe vazhdon ti kushtoj edhe n ditt e sotme nj kujdes t veqant ruajtjes se ambientit. Pr kt sht parapar q deri n vitin 2015, 100% t paisjes pr kafe t jen ricikluese ose t riprdorshme.</p> <p>KAFEJA E PERDORUR NGA KOMPANIA STARBUCKS Pr t menaxhuar me sukses organizatat e biznesit dhe pr t mos u prballur vazhdimisht me gabime etike, si dhe pr t siguruar nj imazh t plqyeshm publik, ato duhet ta sensibilizojn nivelin e prgjegjsis prmes marrjes s masave dhe aktiviteteve pr sjellje etike. Ne gjithmon besojm se ofrojm kafen m t mir t mundshme Ne kemi punuar gjithmon pr t bler kafen ton n nj mnyr q respekton njerzit dhe vendet q prodhojn at. sht e thjesht se far n besojm q t jet e drejt. Qllimi yn kryesor sht q kafeja t kultivohet n standardet m t larta t kualitetit, duke shfrytzuar burimet n mnyr etike. Pra qellimi i organizats Starbucks sht q kafeja t jet e prodhuar nn kushte sa m cilsore. Pr kt arsye blersit tan udhtojn prsonalisht n plantacionet e kafes n Amerikn Latine, Afrik dhe Azi pr ta zgjedhur kualitetin m t lart t fares arabeske. Dhe kur t mbrrijn n vendet tona t prpunimit ajo shnjohet me markn e Starbucks-it. Dyqanet e Starbucks jan piktakimet pr shoqri e familjar t shumt. Konsumatort prher shijojn kafe t mir poashtu shrbim cilsor dhe nj atmosfer mjaft shoqrore.</p> <p>2. </p> <p>S. Robins &amp; M. Coulter, fq 54</p> <p>3. www.starbucks.org</p> <p>LOGOT E STARBUCKS QE NGA 1971 E DERI ME SOT</p> <p>Original bron logo, prdorur nga viti 19711987</p> <p>Green logo, e prdorur nga viti 1987 2010 e cila prdoret si logo e dyt.</p> <p>Ridizajnimi i logos q prdoret e q nga viti 2011 e deri m sot.</p> <p>N vitin 2006, Valerie O'Neil, nj zdhnse n Starbucks, ka thn se logo sht nj imazh i nj "siren binjake". Logo ka qen dukshm m i efektshm n vitet n fillim. N versionin e par, logoja e sirens Starbucks ishte gjysm e zhveshur dhe kishte nj bisht peshku t dukshm plotsisht t dyfisht . Ndrkaq pr kt logo jan ngjallur polemika t shumta aq sa ka arritur t bie edhe n vmendjen e mediave . Pr kt rast sht dashur q logoja t psoj disa ndryshime ku n versionin e dyt, e cila ishte prdorur nga 1987-92, gjinjt e saj jan mbuluar nga flokt e gjata, por krthiza e saj ishte ende e dukshme. Bishti i peshkut ishte (qethur )shkurtuar pak, dhe ngjyra u ndryshua nga kafe n t gjelbrt. Kurse n versionin e tret, e prdorur n mes t vitit 1992 dhe 2011, krthiza e saj dhe zemra jan t mbuluara dhe vetm bishti i sirens mbetet i dukshm. Origjinali i logos s par ruhet n shtabin e Starbucks q ndodhet n Seattle. N fillim t shtatorit t vitit 2006 dhe pastaj prsri n fillim t vitit 2008, Starbucks riparaqiti prkohsisht origjinalin e logos s saj ngjyr kafe mbi gota q shrbeheshin pr pije t ngrohta (hoot-drink). Starbucks ka deklaruar se kjo sht br pr t treguar trashgimin e kompanis nga Pacific Northest dhe pr t festuar 35 vjetorin e biznesit t tyre. Edhe pas shum vitesh me paraqitjen e ksaj logo t sirens me gjinjt e saj t zhveshur Starbucks pr nj periudh t shkurt mblodhi srish vmendjen e mediave. Ndrkaq Starbucks kur vendosi t futet n tregun Arabian per tiu pershtatur kulturs Arabe vendosi q t bj ndryshime n logo ku bri heqjen e sirens duke ln keshtu vetm kurorn e saj. Kompania ka njoftuar tre muaj m von se sht br nj ndryshim sa i prket logos n Arabin Saudite ku sht vendosur t prdoret logoja ndrkombtare e Starbucks.</p> <p>PJESA E / 3</p> <p>KULTURA ORGANIZACIONALE DHE AFTSIT MENAXHUESE N MJEDISIN GLOBALKultura organizative, paraqet trsi t vlerave, normave, standardeve t sjelljes dhe pritjet e prbashkta, t cilat kontrollojn mnyrn se si individt ose grupet n nj organizat, komunikojn n ms vti, menaxhojn dhe punojn pr realizimin e qllimeve t kompanis. Menaxhert n organizat prmes vlerave, aftsive dhe normave i kontrollojn rezultatet finale. Prveq vlerave dhe normave, sht i rndsishm dhe socializimi organizacional i cili u mundson puntorve t fitojn njohuri pr sjelljen organizative t nevojshm pr realizimin efektiv t rezultateve.</p> <p>KULTURA ORGANIZATIVE N STARBUCKS Menaxhert e organizats Starbucks duhet t ken parasysh kulturn organizative dhe mjedisin n t cilin punojn. Rrethina ndikon sesa n mnyr efiente dhe efikase, menaxhert do t bjn koordinimin e puns n mnyr q puntort t realizojn qllimet organizacionale. Kultura organizacionale n Starbucks mund t prcillet nga filozofia e hershme e tre themeluesve t saj, q ishte e orientuar drejt edukimit t konsumatorve. Shrbimet nuk duhet ofruar konsumatorve me mendjen se ata duhet patjetr ti dijn t gjitha rreth shrbimit t ofruar, por konsumatort duhet orientuar dhe pyetur lidhur me shrbimin e ofruar. Ky qndrim kualitativ ndaj konsumatorve e shtyri Haward Shultz q t jet i pasionuar pas biznesit me kafe dhe e frymzuan at t punoj dhe t bj dicka pr kt organizat p.sh. zbatimi i disa metodave t reja nga ai, sic ishin: vizita e 30 40 dyqaneve gjat javs, biseda me konsumator dhe puntor ishin ide t reja edhepse nga disa u konsideruan si metoda jokonvesionale. Parimet udhzuese t organizats Starbucks q ndikojn n aksionet dhe vendimet e partnerve jan: Konsideron diversitetin si komponent me rndsi gjat biznesit. Ofron mjedis t mir pune duke trajtuar t tjert me shum respekt. Zbaton standardet m t larta lidhur me blerjen, prpunimin dhe shrbimin e kafes. Jep kontributin pozitivisht n komunitet si dhe n mjedis. Kultivon raporte t mira me konsumator gjat gjith kohs si dhe Pranon se nj fitim i mir sht thelbsor pr t arritur sukses n t ardhmen.</p> <p>Menaxhert e lart n Starbucks q kan prgjegjsi financiare jan t detyruar q t nnshkruajn kodin etik q tregon se do t mbroj interesin e aksionarve n biznes. Poashtu puntort e tjer kan n dispozicion nj udhzues t shkruar si ndihm pr t br pun n mnyr sa m t drejt.</p> <p>Nj puntor i ri n Starbucks pr t punuar si shits s pari duhet t kaloj n nj trajnim q zgjat rreth 24 or. Ata msojn atje filozofin e puns n Starbucks. Roli i Shultz-it si menaxher n Starbucks pasqyron nj kombinim n mes t nj menaxheri t gjithfuqishm dhe atij simbolik edhepse ai nuk sht menaxher i gjithfuqishm por vlen t ceket se ka rol meritor n organizat. Kultura organizative n Starbucks karakterizohet me motivimin dhe kujdesjen e mir ndaj puntorve. Nj fakt me rndsi sht se q nga dita e par e puns s Shultz- it n Starbucks, prpos puns ai i ka kushtuar rndsi raportit t tij t mir me puntort dhe konsumatort. Kultivimi i raporteve t mira sht nj rrug drejt zhvillimit sa m t mir t organizats n t ardhmen. Ne e dijm se njerzit tan jan zemra dhe shpirti i suksesit ton kshtu...</p>