Karakteristikat e mjedisit Brian Kuca shkolla "Albanet" klasa VI

  • View
    305

  • Download
    3

Embed Size (px)

Transcript

  • 1. Karakteristikat e mjedisitTemperatura

2. DielliUji Karakteristikat e mjedisit TokaTemperaturat 3. sht nj rruzull i gazt prushrues me temperatura t jashtzakonshme. sht nj prej yjeve t shumt t galaktiks son dhe nuk sht aspak i veant: Por pr ne sht trupi qiellor m i rndsishm. mban gjall tr jetn n Tok, ai na ndrion, ngroh tokn, detin, atmosfern, nget klimn, na sjell thatsira dhe epoka akullnajash, shtyn ern, e cila fryn npr Tok dhe vendos mbi motin. 4. gjitha ndrrimet q bhen n planetin ton, si ndrrimi i klims, ndrrimet kimike, gjeologjike e biologjike, jan t lidhura ngusht me ujin. n planetin ton sht gjithnj n lvizje t vazhdueshme qarkulluese si avullim, reshje, derdhje n det, ngrirje e shkrirje etj. 5. e Toks: siprfaqsore: Oqeanet, detet, lumenjt, liqenet, burimet, prrenjt. nntoksor: Lumenj nntoksor, prrenj nntoksor, liqenet 6. njihet edhe si trets universal dhe sht e vetmja substanc e pastr q gjendet n natyr n tri gjendje agregate t lnds materiale. 7. , zoti, paraardhsit tan na kan ln nj pasuri t pa cmueshme, ne kemi pr detyr t`a mbrojm e zhvillojm at, tjetr rrezik sht rreshqitja masive e dherave, bllokimi i rrugve, si pasoj e ujrave pa kontroll, duke dmtuar edhe shtpi. e zonave fushore nga me pjelloret e vendit i lumejve, dmtimi i argjenaturave mbrojtese, 8. Mbrojtja e zhvillimi pyjeve, me rndsi t pa zvendsueshme. Pyjet jan nj pasuri e madhe, pasuri ekonomike, mbrojtse e teritorit, mushkuria e nj kombi, luftojn efektin ser, aq problem pr t ardhmen. Prerjet e paligjshme e t ligjshme pr qllime abuzimi: Dmtimi i livadheve e kullotave nga erosioni, mos mirmbajtja, etj, 9. Shqipria ka nj klim mesdhetare t but. Shum vizitor zbulojn se moti n ultsira nuk sht asnjher i ftoht. Veanrisht Bregdeti i Jonit sht shum i but, me nj temperatur mesatare dimrore nga 8-10 C (46-50F). 10. Ariu polar ka shum qime dhe shum dhjam . Atij i nevojitet dhjami dhe qimet se gjat dimrit bn shum ftoht dhe ariun e mbajn ngroht. Ariu bn gjumin letargjik gjat gjith dimrit. Ariu polar sht nj kafsh gjithckangrnse.